Pınar Coşkuner Genç

Çocukluğundan beri ailesinin tekneleriyle Dereağzı’nda denizle tanışan Genç, profesyonel hayatında denizcilik perakendeciliği, deniz sigortacılığı, marinacılık ve motoryat üretimi konularında faaliyet gösteren şirketlerde, bir kısmının kuruluşunda da yer alarak, satış ve pazarlama faaaliyetlerinin başında görev yaptı.


Denizcilikle ilgili belli başlı tüm fuarları, marinaları ve üreticileri, tüm Avrupa, Körfez ülkeleri, Uzakdoğu, ABD ve Avusturalya gibi ülkeler dahil, düzenli olarak ziyaret ederek, yeni teknoloji ve dizaynları takip etti ve etmekte.


Yeni kurulan Türkiye Yelken Federasyonu’nun Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı görevini yürüten, Pınar Coşkuner Genç, aynı zamanda Bedensel Engelliler Federasyonu Yelken branşının da MHK Başkanı. 1994’ten beri hakem olarak yurtiçi ve dışında görev almakta olan Uluslararası yelken hakemi Genç, 2012 Londra Paralimpik Oyunlar’da görev yapan ilk Türk yelken hakemi olduktan sonra, bu yıl da Çin’deki Gençler Olimpiyat Oyunları’nda yer alan ilk Türk yelken hakemi olacak.


Hala yat sınıfında yarışarak, yurt içi(İstanbul, Çeşme, Marmaris ve Bodrum) ve dışında çeşitli uluslararası yarışlar ve trofelerde dereceye giren Genç, 1990’dan beri İstanbul Yelken Kulübü’nün lisanslı yelken sporcusu ve üyesi.


470 ağırlıklı olmakla beraber cadet ve piratta da yarışan Genç, 1990-1997 yılları arasında 470 sınıfında Türk Milli Takımı’nda yer aldı ve Akdeniz Oyunları katılımcılığı ve Balkan Şampiyonluğu gibi derecelere ulaştı.


Genç aynı zamanda Rotary’nin Yatçılar Hobi Grubu’nun eski Komodoru ve Tallship olarak adlandırılan 16.yüzyıl eğitim gemilerinin Türkiye’de yapılması ve dünya çapında yarışıp eğitim vermesi için kurulmuş olan Yelkenli Gemide Eğitim Derneği’nin de kurucu üyesi.


Kadıköy doğumlu, Üsküdar Amerikan’dan sonra İstanbul İngilizce İktisat’ı bitirip, Avrupa Birliği mastırı yapan Genç, iş hayatını denizcilik konusunda devam ettirmeye karar verdi. Evli ve bir kızı ve bir oğlu olan Genç, ingilizce, almanca ve italyanca bilmekte.


Geçtiğimiz yıl kendi firmasına ağırlık veren Genç, denizcilere ve denizci olanlara istedikleri tekneyi yurtiçi ve yurtdışından sunmayı hedefleyerek, Monako ve İspanya broker firmalarının Türkiye temsilciğini aldı.


Genç, yakın zamanda Türk denizcilik piyasasında bilinen yelkenli ve motoryat üreticilerinin temsilciliği ile de yer almayı planlamakta.